Department Name Job Title Email
Support Staff
Michelle Aaronson
Psychologist
English
Jeff Alexander
English Teacher
English
Ruth Alix
English Teacher
Office & Attendance
Kristine Arebalo
Attendance
Science
Adam Atallah
Science Teacher / Department Co-Chair
Technology Education
Visual & Performing Arts
David Baker
Visual Arts / Film
Social Science
Wesley Banh
ELD / Social Science Teacher
World Language
Luis Barahona
World Language Teacher
Support Staff
Jane Barber
Instructional Assistant
Counseling
Office & Attendance
Grace Barelian
Records / Registration
Counseling
Support Staff
Franklyn Belsey
Specialist - Mental Health / School Wellness
English
Sabreena Beneville
English Teacher
Counseling
Heather Bethmann
Counselor Last Names Ste-Z
Visual & Performing Arts
Jim Blackett
Vocal Music Teacher
Science
Jennifer Blackie
Science Teacher / Department Co-Chair
Visual & Performing Arts
Joslynne Blasdel
Instrumental Music / Department Chair
Health Office
Lilibeth Borja
Health Clerk
Science
Jessica Bracken
Science Teacher
Support Staff
Andrew Braun
Instructional Assistant
Social Science
Karen Briner
Social Science Teacher
Athletics
Social Science
Ryan Brucker
Baseball Coach / Social Science Teacher
Science
Will Buckley
Science Teacher
Visual & Performing Arts
Jessica Buehner
Ceramics
English
Tuyen Bui
English Teacher
ASB
Education Specialist
Angela Bushamie
Education Specialist / Link Crew Co-Advisor
Support Staff
Krystal Caldwell
Instructional Assistant
Education Specialist
Nicholas Card
Education Specialist
Counseling
Jennifer Carrington
Counselor Last Names Om-Sta / Counseling Department Co-Chair
Security
Jessica Castillo
Security
Custodial
Jesus Cazares
Plant Foreman
Science
Julie Chang
Science Teacher
World Language
Joy Chao
World Language Teacher
Media Center & Technology
Jon Charbonneau
Technology
English
Lisa Choe
English Teacher / Philosophy Teacher
Athletics
Media Center & Technology
Keith Clarkson
Girls Basketball Coach / Media Specialist
World Language
John Conant
World Language Teacher
ASB
Science
Crystal Cooper
Science Teacher / Class of 2024 Advisor
Education Specialist
Thalyn Crabb
Education Specialist
Athletics
Aaron Craver
Head Football Coach; Track & Field Coach
Support Staff
Jill Dahlstrom
Instructional Assistant
Athletics
English
Grant Davis
English Teacher / Girls Lacrosse Coach / English Department Co-Chair
Mathematics
Teri Dawson
Math Teacher
Education Specialist
Jennifer Denton
Education Specialist
Support Staff
Navinder Dhaliwal
Instructional Assistant
Education Specialist
Elizabeth Dhiman
Education Specialist
Support Staff
Andrew Diaz Del Rio
Instructional Assistant
Mathematics
Kristie Donavan
Math Teacher
Mathematics
Aaron Dorman
Math Teacher
Mathematics
Melissa Dorman
Math Teacher
Education Specialist
Alex Doty
Education Specialist / Department Chair
Science
Bruno Dworzak
Science Teacher
Nutrition Services
Ray Escobar
Nutrition Services
Education Specialist
Katherine Estell
Education Specialist
Science
Robert Evans
Science Teacher
Office & Attendance
Dana Fahr
Office-Attendance
Athletics
Jackie Farber
Girls' Soccer Head Coach
Support Staff
Michelle Farina
Instructional Assistant
Athletics
Alex Farraro
Water Polo Coach
Security
Traci Fischer
School Resource Officer
Custodial
Roberto Florido
Custodian
Support Staff
Caitlin Francis
Speech and Language Pathologist
Athletics
Chip Fuller
Boys' Soccer Head Coach
Support Staff
Dawn Funkhouser
Instructional Assistant
Mathematics
Noelle Gamber
Math Teacher
Visual & Performing Arts
Cassandra Gaona
Drama
Support Staff
Alondra Garcilazo
Instructional Assistant
Mathematics
Ian Garrovillas
Math Teacher
Mathematics
David Gesk
Math Teacher
Science
Andrew Gibas
Science Teacher
ASB
Julie Giron
Accounting
World Language
Maria Gomez
World Language Teacher
Social Science
Elena Gonzalez
Social Science Teacher
Support Staff
Alexi Gore
Speech-Language Pathologist
Health Office
Daniella Gorman, RN
Nurse
Administration
Linzi Gorzycki
Assistant Principal Last Names Har-Ot
Athletics
Dion Gray
Girls Water Polo Coach
Counseling
Natalie Greely
Counselor Last Names Cheng-Gr
Support Staff
Valerie Grijalva
Instructional Assistant
Support Staff
Alex Grunbaum
Instructional Assistant
Counseling
Support Staff
Alexandria Guembes
ROP Coordinator
Custodial
Luis Guerrero
Custodian
ASB
Visual & Performing Arts
Lisa Guiseppe
Visual Arts / Class of 2023 Advisor
Social Science
Frank Harrington
Social Science Teacher
Visual & Performing Arts
Brad Harris
Instrumental Music / Colorguard
Mathematics
Ally Hatter
Math Teacher
Technology Education
Kim Hermans
Computer Science Teacher
Support Staff
Alyssa Hernandez
Instructional Assistant
Office & Attendance
Rebecca Hernandez
Front Desk
Support Staff
Ryan Hertz
Instructional Assistant
Support Staff
Christine Hess
Psychologist Last Names A-Lee,L.
Social Science
Melissa Hesselgrave
Social Science Teacher
Athletics
Education Specialist
James Hickson
Education Specialist / Swim Coach
Support Staff
Susie Hisamoto
Instructional Assistant
Athletics
Mathematics
Alan Ho
Math Teacher / Boys, Girls Volleyball Coach
ASB
Athletics
Logan Hooker
Athletics Coordinator
Support Staff
Liming Hsu
Instructional Assistant
Counseling
Support Staff
Megan Humphreys
Specialist - Mental Health / School Wellness
World Language
Nuvia Ibarra
World Language Teacher
Support Staff
Colin Jenison
Instructional Assistant
Nutrition Services
Maricela Jimenez
Nutrition Services
Science
Dimitri Kaviani
Science Teacher
Counseling
Jaclyn Kelegian
Counselor Last Names A-Chen
Counseling
Camera Kem
Counselor Last Names Lee, M. - Ol
Support Staff
Madhumati Khadilkar
Instructional Assistant
Support Staff
Nidhi Khetiya
Instructional Assistant
Mathematics
Sue Khorashadi
Math Teacher
English
Christina King
English / ELD Teacher
Office & Attendance
Jaime Klopfer
Administrative Assistant to the Principal
Nutrition Services
Ruta Kovalchuk
Nutrition Services
Administration
Christopher Krebs
Principal
Athletics
Kalli Langsdorf
Athletic Trainer
World Language
Nichole LaPeer
World Language Teacher
Social Science
Vi Le
Social Science Teacher
Social Science
James Leckey
Social Science Teacher
English
Samuel Lee
English Teacher
Social Science
Chris LePage
Social Science Teacher
Social Science
Tony Lin
Social Science Teacher
World Language
Eugenia Lopez
World Language Teacher
Nutrition Services
Jessica Maldonado
Nutrition Services
Custodial
Marco Manzo
Custodian
Education Specialist
Andy Marin
Education Specialist
Social Science
Jeremy Matamales
Social Science Teacher
Science
Laura Mattair
Science Teacher
Athletics
Kylie McBride
Cheer Coach
Administration
Carlene McCurry
Assistant Principal Last Names A-Haq
English
Kristina Miller
English Teacher
Support Staff
Ahmad Mirsafian
Instructional Assistant
Technology Education
Thomas Misich
ROP Auto Teacher
World Language
Zucely Monterroso
World Language Teacher
Support Staff
Bree Moore
Career Link
Support Staff
Adrienne Muller
Instructional Assistant
Social Science
Tim Murray
Social Science Teacher
Support Staff
Marie-Rose Nassif
Instructional Assistant
Athletics
Physical Education
Cliff Nelson
PE Teacher / Department Chair / Assistant Football Coach
Custodial
Perfecto Niebla
Custodian
Support Staff
Leslye Nonoguchi
Instructional Assistant
Mathematics
Kyle Norman
Math Teacher
Support Staff
Angita Nupur
Instructional Assistant
English
Dane O'Barr
English Teacher
Athletics
Custodial
Fredy Ocampo
Custodian / Equipment Manager
Athletics
Science
Bryan Pacheco
Science Teacher / Cross Country Coach
Education Specialist
Anthony Palmeri
Education Specialist
Athletics
Education Specialist
Andrew Parker
Golf Coach / Education Specialist
Office & Attendance
Michelle Patterson
Office Assistant
ASB
World Language
Matthew Perez
World Language Teacher / Link Crew Co-Advisor
Science
Daniel Pilchman
Science Teacher
Administration
Angela Pimentel
Assistant Principal Last Names Ou-Z
Mathematics
Lenore Porter
Math Teacher
ASB
Social Science
Lauren Prudhomme
Activities Director / Social Science Teacher
Support Staff
Ivanna Quinonez
Instructional Assistant
Counseling
Ciara Ramirez
College and Career / Intervention
Counseling
Nicole Rengifo
Counselor - 10th Grade Conferences; Intervention
Custodial
Daniel Revilla
Custodian
Support Staff
Maca (Mark) Reyes
Instructional Assistant
Counseling
Support Staff
Shannon Riley
Project Success
Athletics
Social Science
Burr Robinson
Social Science Teacher / Boys Tennis, Boys Basketball, Girls Tennis Coach
Support Staff
Andrea Rodriguez
Instructional Assistant
Visual & Performing Arts
Jillian Rogers
Visual Arts
English
Phil Roh
English Teacher / English Department Co-Chair
Custodial
Emma Rosa
Custodian
Security
Pedro Rosales
Security
Athletics
Security
Jerry Rose
Security / Softball Coach
Education Specialist
Karine Rosenior
Education Specialist
ASB
Athletics
Mathematics
Kathryn Rush
Cheer Advisor / Math Teacher / Link Crew Co-Advisor
Custodial
Ramon Saavedra
Custodian
Athletics
Mathematics
Ryan Sabado
Math Teacher / Boys, Girls Tennis Coach
Support Staff
Sarah Sabaghzadeh
Psychologist Last Names Lee, M.-Z
Support Staff
Estefana Santizo
Instructional Assistant
Physical Education
Visual & Performing Arts
Hanne Schmidt
Dance / PE Teacher
English
Jennifer Schmidt
English Teacher
Social Science
Spencer Schwerdtfeger
Social Science Teacher / Department Chair
Physical Education
Steve Scoggin
Boys Basketball Coach / PE Teacher
Science
Jaclyn Severn
Science Teacher
Counseling
Vina Shah
Enrollment/Graduation
Social Science
Alexandra Sheridan
Social Science Teacher
Support Staff
Wendy Sorensen
Instructional Assistant
Counseling
Office & Attendance
Linda Spear
Counseling Assistant
ASB
English
Katherine Speicher
English / ELD Teacher / Class of 2022 Advisor / ELD Department Chair
English
Jessica Steenhard
English Teacher
Athletics
Physical Education
David Steininger
Health Teacher / Strength and Conditioning Coach
Mathematics
Christy Sterner
Math Teacher
Visual & Performing Arts
Matt Takeno
Visual Arts / Yearbook
Nutrition Services
Elena Tapia
Nutrition Services
English
Cassandra Taylor
English Teacher / Journalism Advisor
Counseling
Elizabeth Taylor
Counselor Last Names Gu-Lee,L. / Counseling Department Co-Chair
English
John Tezak
English Teacher
Mathematics
Geoff Tipper
Math Teacher / Department Chair
Athletics
Austin Tu
Wrestling Coach
Nutrition Services
Alithea Turnquist
Nutrition Services
Education Specialist
Brooke Vick
Education Specialist / Department Chair
ASB
Science
Jackie Walker
Science Teacher / Class of 2025 Advisor
Science
Tracy Walla
Science Teacher
Athletics
Office & Attendance
Brian Walsh
Athletic Director / Attendance Dean
Mathematics
Anne Walton
Math Teacher
English
Shan Wu
English Teacher
Nutrition Services
Janice Xie
Nutrition Services
CSV